Droogdalen Barlo-Dale



Overzicht aardkundig erfgoedKaart: Aardkundig Erfgoed

Samenvatting

In de terrasrand van Aalten-Eibergen liggen bij Barlo en Dale twee bijzonder goed ontwikkelde dalsystemen. Het zuidelijk dal bij Dale heeft een bijzonder grote breedte van ongeveer 500 meter, terwijl het noordelijk dal bij Barlo ongeveer 100 meter breed is. De dalen zijn duidelijk in het landschap te zien zijn door een hoogteverschil van 15 meter tussen terras en de voet van het dal.

Het dal is waarschijnlijk ontstaan door de erosie van sneeuwsmeltwater dat van het terras afstroomde tijdens de laatste ijstijd (het Weichselien, 115.000-11.700 jaar geleden). Toen met het opwarmen van het klimaat in het Holoceen de permafrost verdween, kon water makkelijker infiltreren kwam dit dal droog te liggen (droogdal).

Aardkundig fenomeen (primair)

sneeuwsmeltwaterdal

Periode(s)

  • Pleistoceen - Weichselien

Gevormd door

smeltwater

Kenmerkendheid

  • Mooiste voorbeelden van sneeuwsmeltwaterdalen in het terras Aalten-Eibergen.

Overlap met eerder genoemd aardkundig erfgoed

  • GEA-object: 41W2c Barlo-Dale
  • Van Beusekom (2007): -

Tekst: Vera Smits (WUR)

Zie ook

Aardkundig erfgoedArtikelenHoort bij deze thema'sTrefwoorden

Terras, Terrasrand, Hoogterras

Begrippen

droogdalen

Specialist(en)

Verbeteringen, vragen of opmerkingen?Geef een inhoudelijke verbetering door, stel een vraag of maak een opmerking via het contactformulier.

Deze pagina is voor het laatst bewerkt op 22 mei 2026 om 02:06.