Veenrivieren Amstelland
Kaart: Aardkundig Erfgoed
Samenvatting
Ten zuiden van Amsterdam liggen enkele zichtbare oude veenrivieren (Amstel, Waver, Gein, Gaasp, Vecht, Holendrecht). De dijk is direct langs hun geulen gelegd, waardoor ze goed te zien en te beleven zijn. Langs de Waver zijn ook goed ontwikkelde oeverwallen te zien.
Aardkundig fenomeen (primair)
veenrivier
Overige aardkundige fenomenen
crevassegeul, doorbraakgeul, kolk / wiel, kreekrug, rivierkom, veenrestvlakte, veenrivier
Periode(s)
- Holoceen
Gevormd door
rivieren, veenvorming
Kenmerkendheid
- Het is een uniek rivierensysteem voor Europese alluviale kustvlakten, bestaande uit voormalige veenrivieren en kreekbeddingen.
- De Aetsveldse polder is opgevuld door crevasses. In de polder zijn kreekruggen zichtbaar.
- Ten noordoosten van Weesp is er overslag zichtbaar van een dijkdoorbraak.

Ontstaansgeschiedenis
Ongeveer 5000 jaar geleden was er strandwalvorming aan de westkust van Nederland. Hierdoor trad er verzoeting op van het gebied. Dit had als gevolg dat het gehele gebied bestond uit een veenmoeras met daarin meren. Deze veenmeren zijn gevormd voordat de rivieren in dit gebied aanwezig waren. Het noord-zuid stromende Vecht-Angstel rivierensysteem ontstond ongeveer 2800 jaar geleden, waar de rivieren van dit gebied uit zijn ontstaan. Dit rivierensysteem ontstond als een zijtak van de Oude Rijn. Het Vecht-Angstel rivierensysteem stroomde van Utrecht naar Muiden, waar het in het Flevomeer (tegenwoordig Markermeer) uitmondde. Hierbij raakten de meren in het veengebied stapsgewijs opgevuld met sediment. Het Aetsveldse meer (tegenwoordig Aetsvelde polder), werd vanaf ongeveer 2200 jaar geleden opgevuld met sedimenten en is een duidelijk voorbeeld van deze meervulling. In deze polder zijn kreekruggen ontstaan.
Ook kwam er water en sediment vanuit de Angstel in de Holendrecht/Gein en Gaasp (Afb. 1). Vanuit het riviersysteem zijn er kleine zijriviertjes ontstaan (de Waver en de Holendrecht) die richting het westen stroomden naar de Amstel. Een andere optie is dat de Waver en Holendrecht al aanwezig waren en dat de Angstel aansloot op deze rivieren. Ongeveer 1300 jaar geleden was de invloed van de Rijn behoorlijk afgenomen, maar zelfs met een verminderde waterafvoer en sedimenttransport, bleef het rivierensysteem nog wel bestaan. Tijdens de Middeleeuwen begon men het veengebied te ontginnen met de rivieren als ontginningsbasis. In de Middeleeuwen breidde de Zuiderzee (en voorloper Almere) verder uit en kwamen de riviertjes meer onder invloed van de zee te staan. Om dit gebied te beschermen tegen overstromingen werd de Diem afgesloten in de 13e eeuw.
Huidige aardkundige processen
In de Diem is er nog veenvorming. In de rest van het veenweidegebied is er bodemdaling. Hierdoor degradeert het veen, maar wordt het oeverwalreliëf versterkt.
Bodems en waterhuishouding
In het gebied zijn er verschillende typen bodems aanwezig. Onder andere weideveengronden, drechtvaaggronden en diverse kalkrijke vaaggronden. Daarnaast zijn er in de Aetsveldse polder en langs de Vecht poldervaaggronden aanwezig. In het komgebied zijn waardveengronden.
Relatie met archeologie en cultuurhistorie
- Op de kreekruggen is IJzertijdbewoning aangetroffen.
- In het jaar 1122 was er geen invloed meer van de Rijn in het gebied, doordat de Kromme Rijn bij Wijk bij Duurstede was bedijkt. Het rivierensysteem bleef bestaan als een drainagesysteem.
Verder lezen
- Gans, W. De (nd.) Aardkundige Monumenten in Noord-Holland, een overzicht van het Aardkundig Erfgoed in de provincie aan de hand van historische prenten, brochure provincie Noord-Holland.[ https://www.noord-holland.nl/Onderwerpen/Water_Bodem/Aardkundig_erfgoed/Publicaties/Brochure_Aardkundige_monumenten. Brochure Aardkundig Erfgoed]
- Swinkels, D., Timmerman, H. en Balsem, T. (2004) Bijlagerapport Actualisatie Intentieprogramma Bodembeschermingsgebieden (Ed B.B.i.o. Provincie Noord-Holland, afdeling Milieubeheer & Bodemsanering). De Straat Milieu-adviseurs B.V. Bijlagerapport
- Bos, I.J., Feiken, H., Bunnik, F., en Schokker, J. (2009) Influence of organics and clastic lake fills on distributary channel processes in the distal Rhine-Meuse delta (The Netherlands). Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, 284(3-4), 355-374.
- Weerts, H.J.T., Cleveringa, P., en Gouw, M. (2002) De Vecht/Angstel, een riviersysteem in het veen. Grondboor & Hamer, Volume 56(3-4), 66-71 Vecht/Angstel rivier systeem
- Geopark Heuvelrug
Overlap met eerder benoemd aardkundig erfgoed
NH64a (Amstel), NH64b (Holendrecht en Bullewijk), NH64c (Waver), NH64d (Gein), NH64e (Gaasp), NH64f (De Diemen), NH64g (Vecht en Aetveldsche polder)
Van Beusekom (2007): NH31 (onbenoemd), NH33 (onbenoemd), NH34 (onbenoemd), NH35 (onbenoemd), NH36 (onbenoemd), NH37 (onbenoemd)
Tekst: Eva Barning (VU)Zie ook
Aardkundig erfgoed- Panorama Landschap - Amsterdam en Meerlanden
- Panorama Landschap - De Venen
- Rivierengebied (bestaat nog niet)
Holoceen, rivierengebied
Specialist(en)
Deze pagina is voor het laatst bewerkt op 22 mei 2026 om 02:07.