Dongjum - Dorpsstraat 8 - Donatuskerk


(15851) monumentenregister Monumentnummer: 15851



Introductie

In 1777 herbouwde bakstenen kerk met toren. In de kerk zijn een preekstoel uit de bouwtijd met trap, achterschot en klankbord en doophek aanwezig. Tegen de oostwand bevindt zich een gewijzigde graftombe voor S. van Goslinga en Joh. Is van Schwartzenberg door J. B. Xavery. Eenklaviers orgel in 1849 door L. van Dam en Zonen gemaakt.
landelijk gesitueerd kerkje met kerkhof op een terp
De kerk uit het noorden. Foto: Wikimedia / Pa3ems, 2011 CC BY-SA 3.0
historisch protestants kerkinterieur met graftombe, banken, kansel en kachel
Interieur naar het oosten. Foto: Wikimedia / beeldbank RCE, 1984 CC BY-SA 4.0


Kenmerken

Rijksmonument sinds: 14 december 1971

Bouwactiviteiten

werkzaamheidvantotnauwkeurigheidtoelichting
vervaardiging 1777 1777 exact

Bouwtypen

bouwtypetoelichting
zaalkerken zaalkerk met driezijdige sluiting

Bouwstijlen

bouwstijlzuiverheidtoelichting
ambachtelijk-traditionele stijl invloeden







Bronnen en verwijzingen

Zie ook

ArtikelenHoort bij deze thema's Begrippen

kerktorens, preekstoelen, herenbanken, orgels, luidklokken en graftomben

Meer informatie Meer over het monumentenregister en het rechtsgevolg van de aanwijzing tot rijksmonument is te vinden op cultureelerfgoed.nl/monumenten.

Meer over de omvang en reikwijdte van de bescherming van specifiek dit monument is te vinden in Monumenten - Rijksmonumentenregister en de leeswijzer.

Verbeteringen, vragen of opmerkingen?Geef een inhoudelijke verbetering door, stel een vraag of maak een opmerking via het contactformulier.




Deze pagina is voor het laatst bewerkt op 30 jan 2026 om 04:00.