Steyl - Bij Parkstraat 32 - Schoorsteen
Monumentnummer: 528358
Introductie
Gemetselde schoorsteen ten noorden van de machinehal, onderdeel van het complex van het Sint Michaëlklooster.
Kenmerken
Rijksmonument sinds: 09 augustus 2004
Bouwactiviteiten
Onderdeel van complex
Dit monument is onderdeel van een rijksmonumentencomplex: Steyl, Venlo - Parkstraat, Sint Michaelstraat, Veerweg - Complex Sint Michaëlklooster.
Onderstaande mail van een privépersoon is ontvangen door de infodesk van de RCE in mei 2024. Dit bericht is niet geverifieerd door de RCE.
Voor onderbouwing en verificatie van correcte informatie over dit rijksmonument zijn bronnen van harte welkom, zoals weblinks naar archiefdocumenten, bouwkundige rapporten...
Bouw van een nieuwe drukkerij 1893
Alle machines in deze drukkerij werden mechanisch, met drijfriemen door stoomkracht aangedreven. Er stond een kleine diesel en een locomobiel met een eigen stoomketel. De stoomketel kreeg een gemetselde schoorsteen. Het was een echte stoomdrukkerij uit die tijd. In 1899 is de diesel verkocht en kwam er een nieuwe twee cilinder stoommachine te staan met een eigenstoomketel en een eigen nieuwe schoorsteen. In 1909 is er verderop een nieuwe energiecentrale gebouwd. Een ketelhuis en in het verlengde een machinehuis. Hier kwam (1909) een nieuwe twee cilinder stoommachine van de firma Hanomag. Voor deze stoommachine plaatste men twee stoomketels in het ketelhuis. De Tegelse firma Canoy-Herfkens bouwde een nieuwe schoorsteen bij het ketelhuis van 40 meter hoog. Toen dit vlekkeloos werkte is de stoommachine uit 1899 in de machinehal bijgeplaatst en de grote stoomketel is in het ketelhuis bijgeplaatst. De oude energiecentrale met de twee schoorstenen is afgebroken. In 1910 is het open terrein tussen nieuwe centrale en drukkerij volgebouwd. Zelf een verwarmd binnenzwembad kwam daar. Nar oorlogsschade WO1940-1945 is de bijgeplaatste T. Wiedes stoommachine afgebroken. De derde machine in de hal, een diesel die stroom maakte voor de accumulatorenbatterij 230 volt, was al voor WO 2 weggehaald. In 1951 is men begonnen met het bouwen van een vernieuwde centrale. De stoomzaal is in lengterichting aangebouwd. Daar kwam in 1952 een nieuwe moderne hogedruk stoomketel te staan. Toen deze kolengestookte ketel werkte zijn twee van de drie oude ketels afgebroken om in 1954 plaats te maken voor nog eenzelfde grote stoomketel met een stoomdruk van 22 bar. Alle oude stoomketels waren vanaf toen weg. Rond 1970 is men gestopt met kolenstook en zijn de 2 ketels na elkaar omgebouwd voor gasbranders. Kort nadat de nieuwe stoomketels werkten is er een stoomturbine in de machinehal geplaatst. Deze machine verving het oude stroomgebruik 230 volt gelijkspanning voor 3x 380 volt wisselspanning. Om het kostbare stoomketelwater te kunnen hergebruik nadat het door de stoomturbine was geperst heeft men condensors geplaatst en olieafscheiders. Het nog steeds warme ketelwater is naar buiten geleid. Buiten had men een flinke koeltoren gebouwd die het water afkoelde tot een acceptabele ketelwatertemperatuur. Dir ketelwater bulkte men in een ketelwaterkelder. Had men nieuw ketelwater nodig pakte men het eerste water voegde vers water toe en maakt hier weer goed ketelwater van voor de stoomketels. Dit was een enorme waterbesparing. De watertoren is in hoofdzaak bedoeld voor het maken van ketelwater. Met het nieuwe tijdperk, moderne stoomketels heeft men ook een bronwaterfilterhuis gebouwd. Al het opgepompte bronwater liep eerst door de filterinstallatie om daarna in de watervoorraadbak, de watertoren gepompt te worden.
Na 1910 is men naar bijhorende gebouwen drinkwaterleidingen en hydranten gaan aanleggen. Ook de arbeiderswoningen voor de drukkerij in de buurt, de gastenwoningen en enkele villa’s kregen water uit de watertoren. Waterfilter en koeltoren zijn onlosmakelijk verbonden met de energiecentrale. Rond 1985 is men gestopt als zelf opwekker van elektrische stroom in de drukkerij Steyl.
De watertoren is nu nog even in gebruik, over enige tijd komt hij buiten bedrijf. Hij is niet te bezichtigen. Na jaren stilstand is de centrale een museum geworden dat tijdens open dagen te bezichtigen is. Ook kan men rondleidingen boeken.
Verslag over het water voor drukkerij van het missiehuis en bijgebouwen, samengesteld na jarenlang onderzoek en studie omtrent dit thema, wiel pijls 28-06-2026
Bronnen en verwijzingen
- Mail van privépersoon naar de infodesk van de RCE, juni 2026
Zie ook
Monumenten- Monumenten/528359 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528360 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528361 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528362 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528363 (bestaat nog niet)
- Steyl - Parkstraat 26 - Watertoren
- Monumenten/528365 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528366 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528367 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528368 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528369 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528370 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528371 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528372 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528373 (bestaat nog niet)
- Steyl - Bij Sint Michaelstraat 7 - Mariabeeld
- Monumenten/528375 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528376 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528377 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528378 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528379 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528380 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528381 (bestaat nog niet)
- Monumenten/528382 (bestaat nog niet)
- Steyl - Sint Michaelstraat 6 - Kloosterdrukkerij
- Steyl, Venlo - Parkstraat, Sint Michaelstraat, Veerweg - Complex Sint Michaëlklooster
Meer informatie Meer over het monumentenregister en het rechtsgevolg van de aanwijzing tot rijksmonument is te vinden op cultureelerfgoed.nl/monumenten.
Meer over de omvang en reikwijdte van de bescherming van specifiek dit monument is te vinden in Monumenten - Rijksmonumentenregister en de leeswijzer.Deze pagina is voor het laatst bewerkt op 1 jul 2026 om 02:06.